www.intermodal-terminals.eu
AGORA – je projekt nazvaný rovnako ako zvláštna tržnica v starovekom Grécku, kde sa vymieňali myšlienky a vedomosti. Projekt zameraný na riadenie vnútrozemských intermodálnych terminálov v logistických zásobovacích reťazcoch bol spolufinancovaný z programu Marco Polo ako akcia spoločného vzdelávania.
Združenie, ktoré realizovalo projekt, je zložené z prevádzkovateľov intermodálnych terminálov a operátorov kombinovanej dopravy z Rakúska, Belgicka, Francúzska, Nemecka, Maďarska, Talianska a Holandska pod vedením obchodného oddelenia terminálových služieb RailCargoAustria.
Databáza intermodálnych terminálov v európskych krajinách
Členovia združenia predstavujú všetky kategórie intermodálnych terminálov s ohľadom na segment trhu kombinovanej dopravy, so službami, ktoré poskytuje a jeho vybavením, (kontinentálne a vnútrozemské kontajnerové služby) a ich umiestnenie v námorných prístavoch (Antwerp, Rotterdam), železničných prístavoch (Lübeck), vnútrozemských prístavoch (napr. Duisburg, Neuss, Linz), alebo “suchozemské” prístavy (napr. Köln, Wien, Graz, Budapest, Bologna). Terminály ponúkajú rôznorodosť služieb (prekládku, zoraďovanie vlakov, cestné rozozy, údržbu a opravy, skladovanie nákladových jednotiek , …) a sú prepojené navzájom a s tretími stranami intermodálnou službou. Celkom 14 spoločníkov združenia predstavuje okolo 50 európskych terminálov s ročnou kapacitou výkonov na prekládku a spracovanie 9 miliónov TEU a tvoria asi jednu tretinu celkových európskych kapacít.
Intermodálne terminály a ich úroveň sú rozhodujúce pre rast intermodálnej prepravy pretože umožňujú fyzické prepojenie medzi rôznymi dopravnými druhmi a často usmerňujú záujmy účastníkov intermodálnych dopravných reťazcov. Na projekte sa zúčastnilo vyše tridsať firemných expertov z ôsmich krajín Európy, ktorých materské firmy zmanipulujú ročne vyše 6 miliónov intermodálnych nákladových jednotiek.
Popis základných funkcií intermodálneho terminálu podľa projektu AGORA
Popis základného technického vybavenia intermodálneho terminálu podľa projektu AGORA
Program výmeny skúseností sa realizoval nasledovne:
Fórum 1: Dobré skúsenosti v riadení terminálov
- Niektoré „dobré skúsenosti" pre zlepšenie kapacity, efektivity, kvality a pod. Tieto boli dokumentované a publikované v rámci projektu AGORA krok po kroku.
- Znalosti sú často sústredené v „starej“ Európe, alebo veľmi rozdrobené medzi účastníkmi intermodálneho prepravného reťazca, preto bolo nutné spoločné vzdelávanie oboma smermi medzi „starou a novou“ Európou
- Databáza intermodálnych terminálov si vyžaduje neustále doplňovanie, preto bola uspôsobená v projekte AGORA na ľahko editovateľný formát Google.
- Účastníci projektu sa zhodli, že potrebujú viac detailných náhľadov dovnútra prevádzky terminálov (Fórum 2) a že potrebujú zintenzifikovať, ako aj dosiahnuť sústavnú výmenu skúseností (Fórum 3). Preto boli zavedené ďalšie dve fóra v projekte AGORA.
Fórum 2: Dobré skúsenosti v riadení intermodálnych prepojení
- Viacnásobné prepojenia vnútri intermodálneho zásobovacieho reťazca a medzi jeho účastníkmi zvyšuje nároky na terminály od železničných podnikov, intermodálnych operátorov a zákazníkov.
- Zásobná kapacita na krátkodobé a dlhodobé preskladovanie intermodálnych nákladových jednotiek ako vyrovnávacia funkcia je určujúca na dosiahnutie a udržanie presnosti a spoľahlivosti intermodálnej služby alebo na kompenzovanie oneskorení, či porúch v zásobovacom reťazci.
- Potreba disciplíny a zodpovednosti účastníkov - zamestnancov kombinovanej dopravy
- Potreba rastu povedomia o dôležitosti „terminálu", ako miesta pre zhodnotenie pridaných služieb a nielen ako miesta jednoduchého prekladu.
- Potreba posilnenia výmeny skúseností (Fórum 3)
Fórum 3: Posilnenie spolupráce medzi európskymi prevádzkovateľmi intermodálnych terminálov
- Semináre, ako aj pracovné skupiny organizované počas projektov DIOMIS a AGORA preukázali potrebu pre štruktúrovanú, pravidelnú a hlavne kontinuálnu výmenu skúseností a názorov medzi pracovníkmi, ktorí reálne riadia intermodálne terminály.
- Boli diskutované rôzne formy a osnovy, ako by mohol projekt pokračovať aj po jeho skončení.
Terminály pokračujú v spoločnom vzdelávaní a zlepšovaní služieb
Na záverečnej konferencii vo Frankfurte nad Mohanom sa účastníci projektu dohodli, že budú pokračovať ďalej v projekte výmeny skúseností zameraných na zlepšovanie služieb intermodálnych terminálov. Za tým účelom sa zriaďuje stála pracovná skupina „Terminálová záujmová skupina“ (pod synonymom „Skupina AGORA“).
Predmet tejto spolupráce zahŕňa:
- Výmenu „dobrých skúseností“.
- Štandardizácia technologických postupov (“značka kvality”).
- Zdokonaľovanie štandardizovaného súboru kľúčových výkonových ukazovateľov.
- Výmena informácií o inováciách, definícií technických štandardov, ako aj kvalifikácií zamestnancov a školení.
- Zosieťovanie medzi účastníkmi intermodálnych prepráv.
- Rast povedomia o úlohe terminálov v intermodálnych zásobovacích reťazcoch.
- Zlepšovanie prístupnosti dôležitých trhových informácií a otvorenosť a prístupnosť služieb intermodálnych terminálov pre tretie strany.
- Povzbudzovanie iniciatív v záujme intermodálnych operátorov.
- Zlepšovanie elektronickej výmeny dát s partnermi a zákazníkmi.
- Internetový portál - www.intermodal-terminals.eu
Prevádzkovatelia terminálov uvítajú každého nového záujemcu o informácie ohľadom členstva v AGORA.
Toto vyhlásenie bolo zverejnené na záverečnej konferencii AGORA vo Frankfurte nad Mohanom 9. novembra 2010 v prítomnosti 40 reprezentantov európskych intermodálnych terminálov, ministerstiev dopravy Holandska, Nemecka, Luxemburska, Rumunska, Švajčiarska, Slovenska a Talianska, ako aj intermodálnych profesných združení.
Kontakt pre ďalšie informácie:
Uwe Sondermann
KombiConsult
Tel.: +49 69 244 329 3172
agora@intermodal-terminals.eu
