„nákladný terminál“ je zariadenie, ktoré sa nachádza na koridore nákladnej dopravy a ktoré je špeciálne upravené na účely nakladania tovaru na nákladné vlaky a/alebo vykladania tovaru z nákladných vlakov, na účely integrácie železničnej nákladnej dopravy s cestnou, námornou, riečnou a leteckou dopravou a na účely zostavovania alebo zmeny zostavy nákladných vlakov; a v prípade potreby na účely výkonu bežných postupov na hraniciach s krajinami s iným železničným rozchodom.
Nariadenie č. 913/2010/EU o konkurencieschopnej železničnej doprave, čl. 2, ods. 2, písm. c.
„terminál nákladnej dopravy“ je štruktúra vybavená na účely prekládky nákladu medzi minimálne dvoma druhmi dopravy alebo medzi dvoma rôznymi železničnými systémami a na účely dočasného uskladnenia nákladu, ako sú prístavy, vnútrozemské prístavy, letiská a terminály intermodálnej prepravy;
Nariadenie č. 1315/2013/EÚ o usmerneniach Únie pre rozvoj transeurópskej dopravnej siete a o zrušení rozhodnutia č. 661/2010/EÚ, čl.3, písm. s.
- "intermodálny terminál" - označovaný tiež ako terminál intermodálnej prepravy alebo terminál kombinovanej dopravy a v starších terminológiách kontajnerové prekladisko, je zariadenie určené na prekládku intermodálnych nákladových jednotiek z jedného dopravného druhu na iný dopravný druh, na zmenu dopravného prostriedku pre intermodálnu nákladovú jednotku na cestnú, železničnú, vnútrozemskú vodnú alebo námornú dopravu, či už pribežnú alebo zámorskú.
- "multimodálny terminál" - známy u nás z minulosti tiež ako stanica sústredenej vykládky a nakládky alebo aj ako všeobecná nakládková a vykládková koľaj, alebo manipulačná koľaj, ktorý je určený na zmenu dopravného prostriedku pre tovar, jeho nakládku alebo vykládku bez použitia intermodálnej nákladovej jednotky. Na rozdiel od "zelezničnej vlečky" sa má na mysli miesto, ktoré je všeobecne prístupné pre ktoréhokoľvek účastníka prepravy, ktorý potrebuje realizovať nakládku alebo vykládku železničných vagónov.